Podział kamieni na granity i marmury jest umowny.
Granity to skały magmowe w ramach, których wyróżniamy m.in. granity właściwe, sjenity, dioryty, gabra, a także skały metamorficzne takie jak: gnejsy, łupki, granitognejsy.
Wszystkie omawiane "granity" mają wspólną cechę - są to kamienie twarde, odporne na warunki atmosferyczne.
Nagrobek dzieciecy z granitu Orion.
Marmury obejmują również szeroką gamę skał, zróżnicowanych pod względem geologicznym , do których zaliczamy m.in. wapienie, dolomity, trawertyny i właściwe metamorficzne marmury.
Skały określane mianem "marmury" są to skały miękkie, nie są one odporne na warunki atmosferyczne i dlatego stosuje się je głównie we wnętrzach.
Są to kamienie bardzo dekoracyjne wykorzystywane w szczególności do budowy kominków, na posadzki i parapety.
stolik marmurowy
Kamień naturalny wykorzystuje się w budownictwie od setek lat. Jest to materiał niezwykle ozdobny, dający nieograniczone możliwości projektantom i architektom. Jego cechy estetyczne pozwalają nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter. Powierzchnie kamienne można polerować, płomieniować, groszkować, piaskować. Każda z tych powierzchni wydobywa inne cechy wizualne kamienia, inne walory użytkowe.
Z marmuru i granitu można robić: stoliki, schody, blaty kuchenne i łazienkowe, kominki, posadzki, kolumny, balustrady, fontanny i inne elementy wystroju nieruchomości.
Aby właściwie wykorzystać kamień trzeba znać jego właściwości. Dla skał budowlanych szczególnie duże znaczenie mają takie cechy, jak: porowatość, nasiąkliwość, twardość, wytrzymałość na ściskanie, odporność na warunki atmosferyczne.
Obecnie na rynku jest olbrzymia różnorodność granitów i marmurów. Wybierając kamień zawsze trzeba brać pod uwagę, gdzie dany kamień będzie zastosowany i w jakich warunkach będzie użytkowany. Właściwie zastosowany i właściwie użytkowany kamień będzie cieszył oko nabywcy przez wiele lat.
Wszelkie prawa zastrzeżone